ورم ناشی از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی معمولاً مقداری ورم در بینی افراد ظاهر می شود که موجب نگرانی آن ها شده و به دنبال راهی برای از بین بردن ورم ناشی از جراحی بینی در مدت زمان کوتاهی هستند. جراحی زیبایی بینی در سرتاسر دنیا طرفداران زیادی دارد و با برطرف کردن ایرادات ظاهری بینی موجب بهبود وضعیت ظاهری افراد می شود. در ادامه این مقاله از دکتر حمیرا رشدی ، بهترین جراح بینی تبریز که دارای بورد تخصصی گوش ، حلق و بینی است به بررسی راه های موثر در کاهش ورم بینی می پردازیم.

 

ورم ناشی از جراحی بینی - دکتر رشدی

 

نحوه انجام جراحی زیبایی بینی

برای انجام جراحی زیبایی بینی در تبریز ، از دو روش باز و بسته استفاده می شود.

 1. عمل بینی باز : در این روش جراح بینی علاوه بر ایجاد چندین برش در داخل بینی یک برش کوچک نیز بر روی کلوملا ایجاد می کند.
 2. عمل بینی بسته : در این روش جراح بینی تنها تعدادی برش در داخل بینی ایجاد کرده و بر روی کلوملا برشی ایجاد نمی گردد.

لازم به ذکر است که دکتر حمیرا رشدی ، بهترین جراح بینی تبریز به دلیل مزایای عمل زیبایی بینی باز از این روش برای جراحی کردن بینی افراد استفاده می نماید.

دلیل بروز ورم ناشی از جراحی بینی

عمل بینی با ایجاد برش بر روی پوست، دستکاری کردن ساختمان بینی و ایجاد تغییر در غضروف ها و استخوان های بینی انجام می شود، ایجاد این تغییرات موجب بروز ورم در بینی و صورت می شود.

از بین بردن ورم صورت بعد از عمل بینی

برای از بین بردن و رفع ورم ناشی از جراحی بینی راه سریعی وجود ندارد ولی با رعایت و انجام نکات زیر می توان به روند کاهش ورم بینی سرعت بخشید.

 • در هنگام خواب در زیر سر خود دو یا سه بالشت بگذارید، بالاتر نگه داشتن سر نسبت به سطح بدن موجب کاهش ورم بینی می شود.
 • از خوردن غذاهایی که میزان ادویه به کار رفته در آن ها زیاد است اجتناب نمایید.
 • از چسب بینی استفاده کنید.
 • سبزیجات، میوه جات و آبمیوه های طبیعی و تازه میل کنید.
 • سر خود را پایین نیاندازید.
 • در ۳ روز ابتدایی بعد از عمل بینی در تبریز ، از کمپرس آب سرد و در ۳ روز دوم از کمپرس گرم استفاده کنید.

یکی دیگر از عوامل موثر، تزریق آمپول کاهش ورم بینی حاوی کورتون می باشد که در صورت نیاز و با صلاحدید جراح بینی در بینی افرادی که ورم بینی شان با گذر زمان کاهش نیافته تزریق می گردد.

تزریق کورتون در کاهش ورم بینی در چه مواقعی تجویز می شود ؟

تشکیل فیبروز و ورم بینی بر روی شکل ظاهری بینی اثرات منفی می گذارد به همین دلیل در مواردی نیاز است برای حفظ قوس ظریف پشت بینی ، تزریق کورتون انجام شود. تزریق کردن کورتون به بینی بیشتر در موارد زیر تجویز می شود :

 • افرادی که پوست بینی آن ها ضخیم است.
 • افرادی که روند کاهشی تورم بینی آن ها طبق برنامه و به صورت طبیعی پیش نمی رود.
 • در افرادی که جراحی ترمیمی بینی انجام داده اند.

میزان اثرگذاری کورتون در کاهش ورم بینی بعد از جراحی

معمولا بهترین زمان برای تزریق داروی کورتون ، ۴ الی ۶ هفته بعد از انجام عمل می باشد ؛ زیرا در این دوره روند ترمیمی بافت های بینی به صورت یکنواخت انجام شده است. تزریق زودهنگام کورتون به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که سبب ایجاد فرورفتگی هایی در بینی و نوک آن خواهد شد. بعد از تزریق این دارو یک هفته زمان نیاز است تا متوجه تاثیرات و اثرگذاری دارو در کاهش ورم بینی شوید در برخی بیماران ممکن است این روند تا ۲ الی ۳ هفته نیز زمان ببرد. گاهی نیز نیاز است بیمار برای تاثیرگذاری بیشتر تا ۲ بار این تزریق را در فاصله زمانی مشخصی انجام دهد. این دارو بلافاصله بعد از تزریق عملکرد خود را شروع می کند اما برای مشاهده نتیجه نهایی اثرات آن به هفته ها و ماه ها زمان نیاز دارید. مسئله ای که در کاهش ورم ناشی از جراحی بینی بسیار مهم است داشتن صبر و حوصله بالا می باشد. استفاده و یا عدم استفاده از این دارو به نظر جراح بینی بستگی دارد و برای همه افراد لازم نیست.

راه های پیشگیری از تورم بینی بعد از عمل

به هر حال تورم بعد از جراحی زیبایی بینی بخشی از فرآیند طبیعی این پروسه می باشد اما با انجام دادن راهکارهای زیر می توانید به کاهش ورم بینی کمک نمایید :

 • به دستورالعمل های داده شده توسط بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تبریز ، را به خوبی عمل کنید
 • مراقبت های جراحی را از ۲ هفته قبل از انجام عمل اجرا نمایید.
 • سیگار نکشید و تغذیه سالمی داشته باشید.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Scroll to Top
Call Now Button