اسپلینت بینی + هرآنچه که باید بدانید + دکتر حمیرا رشدی

اسپلینت بینی یا گچ بینی در حقیقت یک آتل پلاستیکی می باشد که از بینی شما بعد از عمل جراحی بینی محافظت کرده و از جابجایی و حرکت غضروف ها و استخوان های بینی جلوگیری می کند. پس از اتمام انجام جراحی بینی اسپلینت ، توسط جراح بینی بر روی بینی گذاشته شده و پس از گذشت یک هفته از عمل بینی ، برداشته می شود. در طول این یک هفته می بایست مراقبت باشید تا اسپلینت دماغ خیس نگردد ؛ زیرا در صورتی که اسپلینت خیس شود ، شل شده و این امکان وجود دارد که بر نتیجه عمل جراحی بینی تاثیر بگذارد. همچنین خیس شدن اسپلینت ممکن است موجب سوزش و خارش در پوست بینی شده و تحمل اسپلینت را برای بیمار سخت کند. اسپلینت خارجی بینی موجب کاهش تورم بعد از عمل بینی ، محافظت از بینی در مقابل عفونت و آسیب دیدگی شده و پوست صاف غضروف بینی به وسیله آن پوشش داده می شود.

 

 

اسپلینت بینی - دکتر رشدی

 

اسپلینت داخلی بینی

بسیاری از متقاضیان جراحی بینی سوالاتی همچون :

 • برداشتن اسپلینت داخلی بینی چگونه انجام می شود ؟
 • نحوه برداشتن اسپلینت داخل بینی به چه صورت است ؟
 • برداشتن اسپلينت داخل بینی درد دارد ؟

و غیره در رابطه با اسپلینت داخلی بینی دارند. باید بگوییم که بیشتر جراحان زیبایی بینی برای دستیابی به بهترین نتایج از عمل بینی همزمان با آتل و اسپلینت خارجی از اسپلینت داخلی نیز استفاده می کنند. از اسپلينت داخلی هنگامی استفاده می شود که همزمان با عمل بینی ، جراحی انحراف بینی نیز انجام . استفاده از اسپلینت داخلی موجب کاهش خونریزی بینی و حفظ و نگه داشتن تیغه بینی می شود. اسپلینت های داخلی بعد از گذشت ۷ روز و توسط جراح بینی یا پرسنل آموزش دیده توسط آن ها برداشته می شوند. بیشتر اسپلینت ها جنسی از ترموپلاستیک داشته و نسبت به هوای سرد و گرم واکنش نشان می دهند و در دمای سرد حالتی سفت و سخت و در دمای گرم حالتی شل به خود می گیرند. برداشتن این نوع از اسپلينت ها، هیچ دردی ندارد و موجب آزار و اذیت بیمار نخواهد شد.

 

اسپلینت بینی - دکتر رشدی

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • مهم ترین اقدام قبل از عمل جراحی زیبایی بینی ، انتخاب یک جراح بینی مجرب و باتجربه است.
 • به مدت ۱۴ روز قبل از عمل بینی ، از مصرف داروهایی مانند بروفن که موجب رقیق شدن و انعقاد خون می شوند اجتناب نمایید.
 • مصرف و استعمال مشروبات الکلی و دخانیات را به مدت ۲ هفته قبل از جراحی بینی ، متوقف نمایید.
 • انجاام آزمایشات تجویز شده توسط جراح بینی ، الزامی می باشد.
 • در صورتی که به بیماری مزمنی مبتلا بوده یا داروی خاصی استفاده می نمایید، جراح بینی خود را مطلع کنید.
 • به مدت ۸ ساعت قبل از عمل بینی چیزی میل نکرده و در روز عمل جراحی بینی ناشتا باشید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی در رابطه با گچ بینی

 • وجود مقداری تورم و کبودی بعد از عمل بینی ، طبیعی می باشد.
 • برای کاهش تورم بعد از عمل زیبایی بینی ، به هنگام استراحت دو بالشت در زیر سر خود قرار دهید.
 • داروهای تجویز شده توسط جراح بینی را سروقت و به طور کامل مصرف نمایید.
 • از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید.

هزینه جراحی بینی

هزینه عمل بینی با توجه به عواملی چون هزینه بیمارستان، میزان ایرادات موجود در بینی و غیره متغیر بوده و پیش از معاینه کامل بینی نمی توان هزینه دقیقی را برای آن مشخص کرد. دکتر حمیرا رشدی ، جراح بینی تبریز پس از معاینه دقیق بیمار، هزینه را خدمت شان اعلام خواهد کرد.

نگهداری از اسپلینت بینی بعد از جراحی

اسپلینت در واقع نوعی محافظ و نگهدارنده بینی می باشد. به همین دلیل شما موظف هستید در طی یک هفته که این محافظ روی بینی شما قرار دارد به خوبی از آن مراقبت نمایید تا خیس و یا جابجا نشود. اگر اسپلینت بینی شما خیس شود استحکام خود را از دست داده و نمی تواند به خوبی از ساختمان بینی محافظت کند. از طرفی رطوبت و خیس شدن گچ بینی موجب می شود تا حساسیت های در پوست بینی ایجاد شده و بینی دچار خارش شود. این موضوع می تواند نتیجه جراحی را دستخوش تغییرات کند.

 1. به همین دلیل باید از دستکاری کردن گچ بینی خودداری کنید.
 2. از شست صورت و یا حمام کردن خودداری نمایید.

چه زمان اسپلینت بینی برداشته می شود ؟

بعد از گذشت ۵ الی ۷ روز لازم است به پزشک برای برداشتن گچ از روی بینی مراجعه نمایید. قبل از برداشتن اسپلینت از بیماران خواسته می شود تا چند ساعت پیش از مراجعه به پزشک حمام کنند تا گچ بینی آن ها به خوبی خیس خورده و مرطوب شود. این موضوع سبب می شود تا به راحتی گچ از روی بینی برداشته شود. لازم به ذکر است که برداشتن اسپلینت بینی هیچ گونه دردی ندارد. تنها نکته ای که خوب است زیباجویان به آن توجه داشته باشند این است که زمانی که گچ از روی بینی شما برداشته می شود ، بینی به شدت متورم و ملتهب است این موضوع می تواند در بیماران که مدت زمان زیادی را انتظار کشیده اند تا نتیجه عمل بینی خود را مشاهده نمایند ، موجب ناراحتی و نگرانی شود. به همین دلیل خوب است بدانید که این موضوع کاملا طبیعی است و فرم نهایی بینی شما در این زمان به دلیل تورم به خوبی قابل مشاهده نیست ؛ شما لازم است بعد از این مدت شروع به چسب زدن به بینی نمایید تا بعد از مدتی که تورم بینی از بین رفت ، شاهد فرم نهایی بینی خود باشید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Scroll to Top
Call Now Button