پس از جراحی بینی در برخی مواقع ، بینی بر اثر ضربه یا حادثه دچار تغییر فرم می شود و برای بهبود فرم بینی می توان جراحی ترمیمی بینی انجام داد. در مواردی نیز ناآگاهی فرد باعث عدم انتخاب جراح بینی خوب می شود و عملکرد بینی پس از عمل بینی دچار اختلال می شود و این اختلالات باید رفع شود. در موارد دیگر نیز بیمار از فرم بینی راضی نیست و تمایل به انجام جراحی ترمیمی بینی دارد تا فرم بینی را اصلاح نماید. برخی از بیماران نیز از افتادگی نوک بینی بعد از عمل بینی شکایت دارند ، اینگونه افراد نیز می توانند با انجام جراحی بینی ثانویه نوک بینی را ترمیم کنند.

 

جراحی ترمیمی بینی

نکاتی در مورد جراحی ترمیمی بینی

 • برای انجام جراحی بینی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه بهتر است در یک سال اخیر هیچ گونه جراحی بینی انجام نداده باشید.
 • حداقل یک سال باید از جراحی زیبایی بینی گذشته باشد.
 • تکرار مجدد عمل بینی باعث می شود جراحی بینی به نسبت جراحی بینی قبلی دشوار تر و پیچیده تر شود.

بیمارانی که متقاضی جراحی بینی ترمیمی هستند دچار حساسیت بیشتری هستند زیرا از جراحی بینی قبلی رضایت نداشته اند و نتیجه جراحی بینی ثانویه برایشان اهمیت زیادی دارد. اکثر متقاضیان به دنبال بهترین دکتر برای عمل ترمیمی بینی هستند تا دیگر مشکلی پیش نیاید و نیازبه عمل مجدد بینی نباشد. در اصل جراح بینی نقش بسیار موثری در عوارض و فرم بینی دارد به همین دلیل انتخاب جراح بینی خوب حائز اهمیت است.

روتوش بینی

در بعضی موارد نیاز است پس از جراحی زیبایی بینی تغییراتی در ساختار بینی یا ظاهر بینی انجام شود. بهتر است روتوش بینی یا جراحی ترمیم بینی توسط یک جراح بینی خوب انجام شود تا مشکلات قبلی به خوبی رفع شود و مشکل جدیدی برای بیمار به وجود نیاید. همانطور که گفته شد برای انجام جراحی ثانویه بینی باید یک سال از جراحی بینی گذشته باشد. فقط در یک مورد استثنا می توان پس از گذشت ۶ ماه روتوش بینی انجام داد ، آن هم مواقعی است که پره های بینی بیمار به خوبی جمع نشده باشند. بهتر است بیماران به مشاوره های جراح بینی در مورد زمان انجام جراحی بینی ثانویه گوش بدهند و برای زودتر انجام دادن آن اصراری نکند.

 

جراحی ترمیمی بینی

جراح ترمیمی بینی

همانطور که گفته شد هدف از انجام جراحی بینی ترمیمی یا عمل بینی ثانویه بر طرف کردن مشکلاتی است که به دلیل عدم انجام صحیح جراحی بینی قبلی به وجود آمده است . افرادی که می خواهند اقدام به رینوپلاستی ترمیمی کنند به دلیل تجربه تلخی که از جراحی بینی داشته اند ، حساسیت و وسواس بیشتری نسبت به نتیجه دارند. اینگونه افراد توقع دارند که پس از عمل بینی ترمیمی دیگر هیچ گونه مشکلی در ظاهر یا عملکرد بینی وجود نداشته باشد .

به طور اغلب ایراداتی که در فرم یا اختلالی که در عملکرد بینی به وجود می آید به دلیل عدم مهارت جراح بینی است . به همین دلیل اگر می خواهید نتیجه ایده آل و رضایتمندی از جراحی بینی ثانویه کسب کنید نیاز است که جراح ترمیمی خوب و ماهری را انتخاب کنید . در انتخاب جراح بینی ترمیمی باید دقت و وسواس بالاتری داشته باشید زیرا نتیجه جراحی ترمیمی بینی مهم تر است . جراحی بینی ترمیمی به نسبت جراحی اولیه بینی پیچیدگی بیشتری دارد ، در اصل بینی در هر بار جراحی مجدد دچار پیچیدگی بیشتری می شود. به همین دلیل اگر در انتخاب جراح بینی اولیه بینی دقت کافی نداشتید حداقل برای رینوپلاستی ترمیمی یک جراح بینی ترمیمی ماهر را انتخاب کنید.

 

جراحی ترمیمی بینی

 

اقدامات قبل از جراحی ترمیمی بینی

 1. انجام عمل ترمیمی بینی به دلیل تضعیف شدن ساختار بینی و موارد دیگر بسیار سخت تر از جراحی بینی اولیه است، به همین دلیل باید یک جراح بینی مجرب و بسیار متبحر را برگزید.
 2. پس از اینکه جراح بینی خود را انتخاب کردید، به بیان صادقانه انتظارات خود بپردازید.
 3. در رابطه با موادی که به آن ها حساسیت دارید، داروهایی که مصرف می نمایید و سوابق بیماری خود با جراح بینی تان صحبت کنید.
 4. قطع کردن استعمال دخانیات و مشروبات الکلی به مدت ۲ هفته قبل از جراحی بینی الزامی است.
 5. شما ملزم به توقف مصرف داروهایی هستید که منجر به رقیق شدن غلظت خون می گردند.
 6. انجام آزمایشات و تست های تجویز شده توسط جراح بینی ، همچون تست بارداری ضروری است.
 7. خانم ها می بایست از زدن لاک در روز جراحی بینی خودداری کرده و در صورت داشتن ناخن مصنوعی یکی از آن ها را از ناخن های خود خارج کنند.
 8. چند روز قبل از جراحی بینی محل بیمارستان یا کلینیکی که قرار است در آن جا تحت جراحی بینی قرار بگیرید را شناسایی کنید.
 9. به هیچ عنوان در روز جراحی بینی آرایش نکرده و زیور آلات به همراه نداشته باشید.

 

جراحی ترمیمی بینی

 

مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی بینی

برای ایجاد سرعت در بهبودی و کاهش عوارض شایع و عمومی بعد از عمل ترمیمی بینی می بایست سفارشاتی که پزشک قبل از انجام جراحی بینی می نماید را رعایت کرده و انجام داد، این سفارشات عبارتند از:

 1. پایین نیانداختن سر به سمت پایین
 2. عدم مصرف مواد غذایی سفت به مدت ۲ هفته
 3. عدم انجام ورزش و فعالیت های سنگین
 4. استفاده از چسب بینی
 5. قرار دادن کمپرس سرد بر روی بینی به مدت ۳ روز
 6. قرار دادن کمپرس گرم بر روی بینی در ۳ روز دوم

قیمت عمل بینی ترمیمی

در اکثر مواقع هزینه عمل ترمیمی بینی بیشتر از عمل بینی است. همانطور که گفته شد در هربار عمل مجدد بینی ، عمل بینی دشوارتر و پیچیده تر می شود. به همین دلیل قیمت جراحی بینی ، جراحی ترمیمی بینی و جراحی درمانی بینی برخی از جراحان بینی با یکدیگر تفاوت دارد.

 

 

جراحی ترمیمی بینی با استفاده از غضروف

در عمل های ترمیمی بینی در صورتی که میزان نقص بینی شدید باشد احتیاج به پیوند غضروف می باشد. تا جراح با استفاده از غضروف ها بتواند به اصلاح شکل ساختاری و ظاهری بینی بپردازد تا فرم مطلوبی را از بینی به دست آورد. برای پیوند غضروف می توان از منابع مختلفی کمک گرفت. برای مثال می توان از غضروف های باقی مانده از جراحی ثانویه بیمار یا از غضروف های پشت گوش و یا غضروف های دنده استفاده کرد.

در چه مواردی نیاز به غضروف در بینی ترمیمی می باشد ؟

 • در بینی های نامتقارن
 • اختلال در تنفس
 • قرینه نبودن سوراخ و پره های بینی
 • بسته شدن مجاری هوایی و تنفسی
 • بیش از اندازه برداشتن غضروف های بینی
 • تراشیدن بیش از حد استخوان بینی

غضروف گوش در عمل ترمیمی

دستیابی به غضروف گوش بسیار آسان تر از دستیابی به غضروف دنده می باشد. اما میزان غضروف به دست آمده از پشت گوش بسیار کم می باشد و تنها در عمل های ترمیمی ساده که نیاز به غضروف کمی دارد استفاده می شود. برای برداشتن غضروف از پشت گوش لازم است برشی در ناحیه داخلی گوش فرد ایجاد شود و از این طریق غضروف مورد نظر را از لاله گوش استخراج کنند. لازم به ذکر است با خارج شدن این غضروف تغییری در شکل ظاهری گوش به وجود نخواهد آمد و جای زخم ایجاد شده بعد از مدتی برطرف می شود.

غضروف دنده در عمل ترمیمی

در مواردی که بینی برای اصلاح و بازسازی نیاز به پیوند غضروف داشته باشد و میزان نقص آن شدید باشد لازم است از غضروف های دنده بیمار برای بازسازی استفاده شود. میزان غضروف هایی که از دنده بیمار به دست می آید بسیار بیشتر از غضروف های پشت گوش بوده به همین دلیل می توان با استفاده از آن ها تغییرات وسیعی را در ساختار بینی بیمار ایجاد کرد. برای برداشتن غضروف از دنده لازم است برش های در حدود ۴ الی ۵ سانت در قفسه سینه ایجاد شود و سپس از طریق همین برش ها اقدام به خارج کردن غضروف نمایند. این غضروف ها به صورت جزئی برداشته می شود و به همین علت هیچگونه آسیبی به دنده و قفسه سینه بیمار وارد نمی کند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button