بینی به عنوان جزئی از صورت که در مرکز آن قرار گرفته است ، تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد ، به همین دلیل اکثر افراد از جراحی بینی جهت رفع ایرادات آن و ایجاد زیبایی بیشتر استفاده می کنند و تمایل به انجام جراحی زیبایی بینی دارند. اگر شما نیز به ایجاد چنین تغییری نیازمند هستید ، توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم. این مطلب توسط دکتر حمیرا رشدی ، متخصص گوش ، حلق و بینی ، برای شما خوانندگان عزیز گردآوری شده و به صورت عمومی به شرح نکات مهم عمل بینی پرداخته است.

 

 

مشکلاتی که با جراحی بینی رفع می شود.

 • بزرگ بودن بینی
 • پهن بودن نوک بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • دراز بودن بینی
 • پولیپ بینی
 • انحراف بینی
 • کج بودن بینی
 • برداشتن قوز روی بینی
 • و غیره .

در مواردی بینی جراحی شده به علت ضربه شدید به بینی در حادثه یا درگیری ، دچار تغییر فرم می شود یا برای رفع مشکلات تنفسی ایجاد شده درعمل بینی قبلی نیاز به جراحی مجدد بینی می باشد که در اصطلاح به آن جراحی ترمیمی بینی می گویند.

خیلی از افراد نگران کبودی و تورم بعد از عمل بینی می باشند ولی این علائم کاملاٌ طبیعی است و جای هیچ نگرانی ندارد ، با استفاده از کمپرس یخ در روزهای اول ، کبودی و ورم بینی بعد از دو هفته دیگر مشاهده نمی شود و کاملاٌ رفع می گردد.

بعد از عمل بینی ، مراقبت های لازم و نکات مورد نیاز توسط جراح زیبایی بینی به طور کامل به بیمار گفته می شود و با رعایت آن ها دوره بهبود به خوبی سپری می شود.

 

جراحی بینی

 

انواع  فرم بینی

بینی گوشتی : دارای غضروف و استخوان کمتری است ، بینی های گوشتی به نسبت بینی های استخوانی پوست ضخیم تری دارند و با قرار گرفتن پوست بر روی ساختار بینی به علت ضخامت پوست ، ظرافت های انجام شده بر روی استخوان بینی به خوبی مشاهده نمی شود و برای مدل طبیعی مناسب است.

بینی استخوانی : در بینی های استخوانی پوست نازک است و بیشتر حجم بینی را استخوان و غضروف تشکیل می دهد.

در این نوع از بینی ها به علت اینکه بعد از جراحی بینی ، پوست نازکی بر روی استخوان آن قرار می گیرد ظرافت های انجام شده بر روی استخوان بینی به خوبی مشاهده می شود و مناسب برای بینی هایی با فرم فانتزی است.

تغییر فرم بینی در جراحی بینی

مدل طبیعی  : بعد از جراحی زیبایی بینی  ، بیشتر ایرادات بینی رفع می شود و تغییراتی چون قوس روی بینی بسیار کم است.

در این نوع مدل بینی به راحتی نمی توان تشخیص داد که بینی جراحی شده است زیرا بینی فرمی طبیعی دارد.

مدل فانتزی یا عروسکی  : بینی نسبت به مدل طبیعی کوچک تر شده و کمی قوس روی بینی ایجاد می شود ، ولی تغییرات به گونه ای است که متناسب با اجزای صورت باشد .

به راحتی می توان تشخیص داد که بینی جراحی شده است .

در مواردی که بینی کوچک تر شود و قوس روی بینی بیشتر شود به آن بینی سرسره ای نیز می گویند.

مهم ترین نکته در مورد مدل بینی در این است که بعد از انجام پروسه عمل ، بینی با دیگر اجزای صورت تناسب داشته باشد و باعث زیبایی بیشتر چهره فرد شود.

 

جراحی بینی

بهترین سن جراحی بینی

بسیاری از افراد در رابطه با بهترین سن جهت انجام عمل بینی سوال می پرسند ؛ اگر شما نیز چنین سوالی دارید ، خوب است بدانید که بهترین سن زمانی است که فرد دوره بلوغ را به پایان رسانده ، همچنین از سن جوانی و شادابی پوست نیز فاصله نگرفته باشد. در این صورت عمل جراحی زیبایی بینی با ایمنی بالا تر ، قدرت کلاژن سازی بیشتر و دوره نقاهت کوتاه تر انجام می شود.

آیا جراحی در بینی در سن کم عوارض دارد؟

امروزه زیبایی ظاهری در افراد جوان جامعه به ویژه دخترها و پسرهای در سن بلوغ بسیار دیده می شود. بنابراین لازم است بگوییم که اگر در دوران بلوغ و قبل از تمام شدن رشد بینی ، فرد به عمل زیبایی دماغ اقدام کند ، ممکن است در بزرگسالی فرم بینی وی از حالت طبیعی خارج شود و نیاز به جراحی ترمیمی بینی پیدا کند.

آیا جراحی بینی در سن بالا عوارض دارد؟

کلاژن سازی و تولید الاستین پوست در هر فرد به نحوی عمل می کند. بنابراین اگر زمانی که دیگر کلاژن سازی و ماده الاستینه به تولید حداقل خود رسیده باشد ، متقاضی به جراح جهت رینوپلاستی مراجعه کند ، تورم بینی دیر تر کاهش پیدا می کند. لذا بهترین سن برای رینوپلاستی ، ۲۰ تا ۳۰ سال است.

 

روش های جراحی بینی

برای انجام تغییر در فرم بینی ، باید به ساختمان آن دست پیدا کرد، به همین منظور جراحان بینی تعدادی برش بر روی پوست بینی ایجاد کرده و سپس پوست را از ساختمان بینی جدا می کنند.

پوست بینی به وسیله ابزارهای مخصوصی بالا نگه داشته شده و سپس جراح بینی اقدامات لازم، همچون گرافت گذاری یا حذف غضروف های اضافی را بر روی آن اعمال می کند.

جراحی بینی

 

 • روش های جراحی بینی دو نوع هستند:
 1. جراحی باز بینی  : در این روش برش هایی که جراح بینی بر روی پوست آن ایجاد می کند در داخل و بر روی ناحیه کلوملا می باشد.
 2. جراحی بسته بینی : درروش مذکور ، محل ایجاد برش ها فقط در داخل بینی می باشد، به همین دلیل بعد از عمل بینی جای هیچگونه زخم و بخیه بر روی کلوملا باقی نمی ماند.

جراحی بینی باز بهتر است یا بسته ؟

روش عمل در بینی ، تاثیر زیادی در نتیجه آن ندارد و با توجه به مهارت و صلاحدید پزشک انتخاب می شود، ولی بیشتر جراحان بینی به دلیل اینکه در جراحی باز بینی تسلط و اشراف بیشتری به ساختمان بینی داشته و به عبارت دیگر دیدشان در این روش بازتر است، از این روش برای جراحی کردن بینی استفاده می کنند.

 

جراحی بینی

 

مراحل جراحی بینی

 • ابتدا متقاضی به پزشک مراجعه کرده و در رابطه با فرم بینی ایده آل خود صحبت می کند.
 • پزشک با بررسی فرم بینی ، ابعاد سلامتی و زیباشناسی ، فرم نهایی را به وی پیشنهاد می کند.
 • در این مرحله پزشک آزمایش هایی جهت اطلاع از سلامتی بیمار می نویسد.
 • درصورتی که مراجعه کننده از سلامت کامل برخوردار باشد ، جراحی زیبایی بینی انجام می شود .
 • اگر مراجعه کننده دچار بیماری باشد ، پزشک جراح ، وی را به متخصص مربوطه ارجاع می دهد ؛ اگر متخصص اجازه عمل بینی را بدهد ، پروسه عمل بدون هیچ گونه عارضه ای انجام می شود.
 • قبل از عمل زیبایی بینی ، پزشک متقاضی را به روش بیهوشی عمومی یا وریدی بیهوش می کند و سپس پروسه عمل را به روش باز یا بسته ،آغاز می کند.

جراحی ترمیمی بینی

در برخی از موارد نتیجه ای که از پروسه تغییر فرم بینی ، حاصل می شود در بردارنده رضایت بیمار و نتایج رضایت بخش نمی باشد.

ممکن است نواقصی که پیش از عمل بینی در ساختار آن وجود داشت بعد از عمل زیبایی بینی همچنان در آن وجود داشته و برطرف نشده باشد یا ایراداتی مانند تا به تا شدن و غیرقرینگی در حفره های بینی به وجود آید، در این شرایط فرد باید برای رفع ایرادات ذکر شده اقدام به انجام جراحی بینی ترمیمی نماید.

جراحی بینی مردان

جراحی زیبایی بینی امروزه در بین آقایان نیز شایع شده است ولی آقایان با توجه به ساختار صورت و حفظ جذابیت و جذبه  مردانه خود تمایل به مدل بینی طبیعی دارند و ترجیح می دهند بیشتر ایرادات بینی رفع شود و فرم بینی فرمی کاملاٌ طبیعی باشد.

بینی های فانتزی با توجه به ساختار استخوانی صورت مردان ، تناسبی با دیگر اجزای صورت ندارد و ظاهر خوشایندی برایشان ایجاد نمی کند ، به همین علت بینی طبیعی برای آقایان مناسب تر است.

 

اقدامات قبل از جراحی در بینی به شرح ذیل می باشد؟

 1. بیمار به مدت دو هفته قبل از جراحی بینی از مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین خودداری کند.
 2. به مدت دو هفته قبل از جراحی زیبایی بینی از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز کند.
 3. آزمایشاتی را که بهترین جراح بینی تجویز نموده است به طور کامل انجام دهد و نتیجه آن را برای بررسی به جراح بینی نشان دهد.
 4. شب قبل از عمل ، شام سبکی میل کرده و به مدت ۸ ساعت قبل از عمل چیزی میل نکند وناشتا باشد.
 5. در روز جراحی ، حتما یک همراه با خود داشته باشید.
 6. همچنین در صورتی که از داروی رآکوتان استفاده می کنید پیش از انجام پروسه ، این موضوع را به جراح بینی خود اطلاع دهید.

 

جراحی بینی

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی به شرح ذیل می باشد:

رعایت مراقبت های بعد از پزوسه ، باعث به دست آوردن نتیجه بهتر از عمل رینوپلاستی می باشد پس بهتر است افرادی که این عمل را  انجام داده اند ، مراقبت های ذیل را رعایت کنند.

 1. داروهایی را که بهترین جراح بینی برای تان تجویز نموده است راس ساعت استفاده کنید.
 2. از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه به بینی موجود دارد خودداری کنید.
 3. تا چند روز بعد از عمل زیبایی بینی از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد خودداری کنید.
 4. به مدت دو هفته بعد از انجام پروسه ، از داروهای رقیق کننده خون ، الکل و استعمال دخانیات پرهیز کنید چرا که باعث بروز اختلال در روند بهبودی می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های قبل و بعد از این عمل ، می توانید به مقالات جامعی که دکتر حمیرا رشدی یکی از بهترین جراحان بینی تبریز تهیه نموده و در وب سایت ایشان موجود است مراجعه کنید.

عوارض جراحی بینی

عمل زیبایی بینی عوارض جدی ندارد ولی بیهوشی قبل ازعمل بینی ، فرم بینی بعد از عمل و اینکه بعد از عمل بینی فرد دچار مشکلات تنفسی نشود خیلی حائز اهمیت است .

اگر بینی توسط یک جراح بینی ماهر انجام نشود امکان بروز مواردی که ذکر شد وجود دارد ، پس بهتر است برای جلوگیری از خطرات احتمالی در مورد جراح بینی به خوبی تحقیق کنید و حتما نمونه کارهای جراح بینی را مشاهده کنید .

برای مشاهده نمونه کارها و فیلم کامل جراحی بینی توسط  دکتر حمیرا رشدی ، به صفحه رسمی اینستاگرام و گالری تصاویر در سایت ایشان مراجعه فرمایید.

هزینه جراحی بینی

جراحی در بینی قیمت های متفاوتی دارد و عواملی چون دستمزد جراح بینی ، تجهیزات استفاده شده بر قیمت تاثیر می گذارد.

با توجه به اینکه بینی در تنفس نقش بسزایی دارد  به علت هزینه کمتر سلامتی خود را به خطر نیندازید و مهارت جراح بینی را اولویت خود قرار دهید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button