اتوپلاستی

اتوپلاستی یا همان جراحی زیبایی گوش با هدف رفع مشکلات ظاهری گوش انجام می شود و مهم ترین مزیت آن ، دائمی بودن نتیجه است. گوش ها در دید هستند و حتی با بلند کردن موها نیز نمی توانید مانع از دیده نشدن آن ها شوید. به همین دلیل افرادی که دچار ناهنجاری فرم گوش هستند بهتر است برای جراحی زیبایی در گوش اقدام نمایند. در برخی مواقع بخشی از بافت گوش بر اثر حوادثی چون آتش سوزی یا تصادف از دست می رود. در چنین شرایطی با انجام جراحی گوش ، می توان مشکل مورد نظر را برطرف نمود. از رایج ترین دلایل این جراحی می توانیم به بزرگ بودن گوش ها و نداشتن لاله گوش اشاره کنیم. این عمل ، می تواند کاربرد ترمیمی نیز داشته باشد . انجام پروسه مذکور محدودیت ندارد به همین دلیل هر فردی در هر سنی می تواند جراحی زیبایی گوش انجام دهد . این مقاله توسط دکتر رشدی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تبریز ، جهت ارائه اطلاعات مفید به خوانندگان آن تهیه شده است.

 

اتوپلاستی - دکتر رشدی

اتوپلاستی در کودکان

 • ناهنجاری فرم گوش می تواند دلایل مختلفی مانند مشکلات مادرزادی یا حادثه داشته باشد.
 • در کودکان نیز بدفرمی گوش می تواند مادرزادی باشد یا به دلیل حادثه ، گوش دچار ناهنجاری شده باشد.
 • کودکان به نسبت افراد بزرگسال روحیه حساس تری دارند و هر گونه تمسخر توسط دیگران باعث تخریب روحیه و کاهش اعتماد به نفس آن ها می شود.
 • به دلیل اینکه فرزندتان در سنین کودکی مورد تمسخر قرار نگیرد بهتر است در همان سنین کودکی اقدام به جراحی اتوپلاستی کودک نمایید.

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود ؟

تکنیک های جراحی اتوپلاستی براساس فرم و مشکل گوش متفاوت است. بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تبریز ، براساس مشکلات گوش ، برش های متفاوتی انجام می دهد. اما به طور کلی این برش ها ممکن است در پشت گوش یا درون چین های داخلی گوش ، انجام گیرند. بعد از انجام برش ها ، جراح به ساختمان گوش دست پیدا کرده و براساس نیاز ، غضروف و پوست اضافی را از ساختمان آن جدا می کند. بعد از جداسازی و فرم دهی گوش ، غضروف ها با بخیه داخلی به یکدیگر متصل می شوند و سپس پوست بخیه می شود. تمام فرآیند های گفته شده حدود دو ساعت طول می کشد.

مزایای اتوپلاستی با دکتر حمیرا رشدی

همانطور که گفته شد مهم ترین مزیت عمل جراحی گوش در تبریز ، دائمی بودن نتیجه حاصل از آن است ؛ ولی این عمل مزیت های دیگری نیز دارد که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت .

 • امنیت بالایی دارد و هیچ خطری بیمار را تهدید نمی کند ؛ هرچند که میزان مهارت جراح مهم ترین عامل برای عدم بروز عوارض است. در اصل اگر جراح گوش ماهری را انتخاب کنید دچار هیچ گونه عوارضی نخواهید شد .
 • برش ها پشت گوش زده می شوند و عمیق نیستند به همین دلیل در معرض دید قرار نمی گیرند.
 • رفع مشکلات گوش در روحیه و اعتماد به نفس فرد تاثیر مثبت دارد .

 

اتوپلاستی - دکتر رشدی

 

اقدامات قبل از جراحی گوش

نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد منجر به بهتر سپری شدن دوران نقاهت این پروسه ، ایمن تر انجام شدن این جراحی زیبایی و کاهش احتمال عوارض ناشی از آن خواهد شد.

 • بهترین پزشک شهر خود را برای جراحی زیبایی گوش های تان برگزینید.
 • انتظارات تان از اتوپلاستی را به طور شفاف با پزشک خود مطرح کنید.
 • به سوالاتی که پزشک در رابطه با مصارف دارویی تان و بیماری هایی که در گذشته به آن ها ابتلا داشته یا در حال حاضر به آن ها ابتلا دارید می پرسد به طور صادقانه پاسخ دهید.
 • در صوت استفاده از داروهای موثر در کاهش غلظت خون ، نوشیدنی های حاوی الکل و مصرف دخانیات ، استفاده از آن ها را به مدت ۱۴ روز قبل از جراحی قطع کنید.
 • آزمایشاتی که پزشک برای بررسی دقیق تر وضعیت سلامت و عکسبرداری هایی که برای تان تجویز می کند را انجام داده و سریعاً به پزشک تان تحویل دهید.
 • شب قبل از جراحی گوش برجسته ، دوش گرفته و به مدت ۸ ساعت قبل از انجام این جراحی زیبایی چیزی میل نکنید.

مراقبت های بعد از عمل گوش

دکتر رشدی ، بهترین جراح اتوپلاستی تبریز در خصوص مراقبت های بعد از جراحی گوش ، رعایت موارد زیر را توصیه می کند :

 • بعد از جراحی و به دلیل برش هایی که در پوست و غضروف هایی که در گوش ها ایجاد شده است مقداری تورم و کبودی در گوش ها بروز می کند که میزان آن در هر فرد با توجه به ویژگی های بدن او و شدت ایرادات موجود در گوش هایش متفاوت است.
 • پزشک بلافاصله بعد از تمام شدن جراحی برای پوشاندن گوش ها بر روی آن ها پانسمان قرار می دهد.
 • افراد با صلاحدید پزشک خود بعد از ۱ تا ۷ روز می توانند پانسمان را از روی گوش های شان برداشته و برای حفاظت آن ها در برابر ضربه و خم شدگی و همچنین حفظ آن ها در موقعیت جدید بر روی آن ها بانداژ یا سربند بگذارند.
 • استفاده مداوم از سربند در ۱ الی ۲ هفته اول بعد از اتوپلاستی در تبریز ، الزامی بوده و افراد بعد از گذشت ۲ هفته و به مدت ۱ ماه تنها شب ها بر روی گوش های شان سربند بگذارند.
 • به دلیل انجام شدن این جراحی زیبایی تحت بیهوشی ، بروز حالت تهوع و داشتن سرگیجه بعد از آن طبیعی است.
 • به هیچ عنوان گوش ها را دستکاری نکرده و مالش ندهید.
 • از لباس های دکمه دار استفاده کنید.
 • به صورت طاقباز خوابیده و از خوابیدن به پهلو که موجب تحت فشار قرار گرفتن گوش ها می شود خودداری کنید.
 • از استعمال دخانیات ، استنشاق دود و خوردن غذاهای پرادویه بپرهیزید.

 

اتوپلاستی - دکتر رشدی

عوارض اتوپلاستی

جراحی گوش نیز مانند تمام جراحی ها دارای عوارض کوتاه مدت است. این عوارض به دلیل دسترسی به ساختمان گوش و اعمال تغییرات خارجی پدید می آید. اما درصورتی که پزشک شما در عمل زیبایی گوش مهارت لازم داشته باشد ، هیچ گونه عوارضی برای شما پدید نمی آید. بنابراین توصیه می شود برای انجام این عمل ، به بهترین جراح اتوپلاستی تبریز مراجعه کنید. عوارض احتمالی این عمل شامل موارد زیر است :

 • اسکار یا جای زخم

در صورتی که جای برش و بخیه در پشت گوش شما باقی بماند به دلیل فرم گوش و محل بخیه ، این اسکار از دید شما و دیگران پنهان خواهد ماند. جای زخم جراحی در پشت گوش به صورت خط پنهان می شود.

 • عدم تقارن

در صورتی که فرم یا اندازه گوش شما کمی با یکدیگر متفاوت باشد ، به شکلی که با دقت زیاد متوجه این مشکل شوید ، ایرادی به حساب نمی آید. اما اگر این عدم تقارن زیاد باشد ، باید مشکل را با پزشک مطرح کنید.

 • عدم احساس پوست در گوش

بعد از عمل زیبایی اتوپلاستی ، گوش دچار تغییراتی شده است. این تغییرات ممکن است به طور موقت در احساس شما به پوست آن تاثیر بگذارد.

 • دفرمه شدن گوش

گاهی عمل گوش به گونه ای انجام می شود که خطوط بیشتر روی آن ظاهر می شود. این تغییر به دلیل تصحیح بیش از حد فرم آن است.

هزینه اتوپلاستی در تبریز

هزینه جراحی زیبایی گوش در تبریز بستگی به میزان پیچیدگی مشکل فرم گوش دارد زیرا متخصص گوش ، حلق و بینی پس از بررسی مشکل ، هزینه را به طور دقیق اعلام می کند. البته هر پزشکی برای جراحی هایی که انجام می دهد یک قیمت حدودی نیز دارد ، برای مطلع شدن از قیمت های حدودی می توانید به صفحه رسمی اینستاگرام مراجعه کنید یا با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

 

اتوپلاستی - دکتر حمیرا رشدی

 

جراحی گوش در درمان چه مشکلات کاربرد دارد ؟

دکتر رشدی ، بهترین جراح گوش در تبریز ، کاربردهای اتوپلاستی را در موارد زیر بیان می کند :

 • گوش های بیش از حد بزرگ
 • نارضایتی از نتایج جراحی قبلی گوش
 • گوش های بیرون زده که ممکن است در یک طرف و یا در دو طرف مشاهده شود و درجات مختلفی دارد.

دوره نقاهت بعد از عمل زیبایی گوش چقدر است ؟

زمان مشخصی را نمی توان برای آن بیان کرد ، اما معمولا بعد از ۷ الی ۱۰ روز عوارض جراحی اتوپلاستی از بین می رود. به همین علت توصیه می شود حداقل به مدت ۱ هفته استراحت داشته باشید و از انجام کارهای سنگین به مدت ۱ ماه خودداری کنید.

ممکن است جراحی زیبایی گوش بر شنوایی تاثیر بگذارد ؟

انجام این جراحی تاثیری بر روی شنوایی نداشته و موجب بهتر و یا بدتر شدن شنوایی نمی شود.

آیا امکان کوچک کردن گوش ها در عمل اتوپلاستی وجود دارد ؟

بله ، عمل زیبایی گوش برای کوچک کردن و یا اصلاح بیرون زدگی گوش ها کاربرد دارد. همچنین می توان در این جراحی ، در صورت نامناسب بودن فرم گوش ها ، تغییر شکل ایجاد نمود تا در نهایت گوش ها تقارن و ظاهر متناسبی پیدا کنند.

آیا جراحی زیبایی گوش دردناک است ؟

معمولا بیماران از درد عمل جراحی گوش شکایتی ندارند. ممکن است درد خفیفی را بعد از عمل تجربه کنید که با مصرف مسکن هایی که تجویز می شود به راحتی قابل کنترل کردن است.

چگونه بهترین جراح اتوپلاستی تبریز را پیدا کنیم ؟

لازم است برای انجام این جراحی به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی که دانش و مهارت زیادی دارد ، مراجعه کنید. در طی جلسه مشاوره می توانید از سایر مراجعه کنندگان و رضایت آن ها سوال کنید. دیدن گالری تصاویر و نمونه کارهای عمل گوش بهترین جراح گوش تبریز نیز می تواند در انتخاب شما تاثیر گذار باشد. در جلسه مشاوره تمامی نگرانی و مشکلات خود را بیان کنید تا با اطمینان عمل جراحی زیبایی گوش را انجام دهید.

پاسخ به سوالات متداول جراحی زیبایی گوش

 

 • آیا عمل اتوپلاستی به بیهوشی نیاز دارد ؟

این موضوع به میزان پیچیدگی عمل جراحی ارتباط دارد. به صورت کلی عمل زیبایی گوش هم با بی حسی موضعی و هم به کمک بیهوشی عمومی قابل انجام است.

 • بهترین سن برای انجام جراحی گوش چه زمانی است ؟

به صورت کلی پیشنهاد می شود عمل زیبایی گوش در همان سنین کودکی بعد از ۶ سالگی انجام شود. زیرا ساختار گوش قابلیت انعطاف پذیری خوبی دارد و این موضوع موجب می شود تا نتیجه مطلوبی حاصل شود. همچنین در نظر داشته باشید که انجام این جراحی در سنین پایین از آثار روانی مخرب به دلیل بزرگی و برجستگی گوش ها در آینده و سنین بزرگسالی جلوگیری می کند. البته لازم به ذکر است که محدودیت سنی خاصی برای عمل گوش وجود ندارد و این پروسه در سنین بزرگسالی نیز قابل انجام می باشد.

 • آیا امکان انجام جراحی ترمیمی گوش وجود دارد ؟

بله اما این نکته را در نظر داشته باشید که جراحی ترمیمی اتوپلاستی به مراتب بسیار سخت تر و پیچیده تر از جراحی گوش اولیه است به همین دلیل پیشنهاد می شود در انتخاب جراح نهایت دقت را داشته باشید تا پس از جراحی دچار مشکل نشوید تا نیازی به ترمیم و اصلاح مجدد گوش ها نباشد.

 • آیا بعد از عمل زیبایی گوش خودم می توانم رانندگی کنم ؟

به دلیل اثرات داروی بیهوشی و مصرف مسکن ها توصیه می شود تا مدتی از رانندگی کردن خودداری نمایید.

 • چه زمان بعد از جراحی اتوپلاستی می توان به روتین سابق بازگشت ؟

بعد از گذشت سه الی چهار روز از انجام جراحی گوش برجسته یا بیرون زده می توانید فعالیت های روزانه خود را آغاز نمایید اما لازم است تا زمان بهبودی کامل نکات مراقبتی پس از عمل گوش را رعایت کنید و مراقب باشید تا ضربه و فشاری به گوش ها وارد نشود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
حسین اعلایی
حسین اعلایی
6 ماه ها گذشته

سلام وقت بخیر عمل زیبایی گوش چقدر هست

Scroll to Top
Call Now Button